Türkiye Bursları ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde (MSGSÜ) eğitim alan Azerbaycanlı koro ve orkestra şefi Aysel Asadova, Türkiye'de aldığı eğitimin kendisi için yeni ufuklar açtığını söyledi.

BAKÜ (AA) - Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) Türkiye Bursları programıyla MSGSÜ Müzikoloji Bölümünde yüksek lisans eğitimi alan Asadova, genç olmasına rağmen bugün Azerbaycan'daki başarılı koro ve orkestra şefleri arasında gösteriliyor.

Türkiye'de 2014-2016 yıllarında yüksek lisans yapan 30 yaşındaki Asadova, bugün hem akademik kariyerini devam ettiriyor hem de Bakü Müzik Akademisinde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Akademide koro şefliği tekniği dersi veren Asadova, koro yarışmalarına jüri üyesi olarak davet ediliyor.

Azerbaycan'da ve yurt dışında çok sayıda konser programında koro ve orkestra şefi olarak sahne alan Asadova, AA muhabirine, Türkiye'deki eğitiminin hayatına kattıklarını anlattı.

Arap Ortodoks Kilisesi Temsilciler Konseyinden Kudüs'teki tarihi kiliseye saldırıya kınama Arap Ortodoks Kilisesi Temsilciler Konseyinden Kudüs'teki tarihi kiliseye saldırıya kınama

Asadova, MSGSÜ'de eğitimin kendisine büyük tecrübe kazandırdığını, değerli müzisyen ve akademisyenlerden ders aldığını belirterek, "Türkiye Bursları bana yeni ufuklar açtı. Başka ülkelerden de öğrenciler vardı. Onların da müzik ve kültürlerini tanıma olanağı elde ettim. Dünya görüşüm gelişti. Müziğe yaklaşımım değişti. Daha önce bildiğim müzikleri orada başka şekilde algıladım." dedi.

Türkiye'de, Azerbaycanlı besteci ve müzisyenleri tanıtma fırsatı da elde ettiğini dile getiren Asadova, "Katıldığım tüm uluslararası etkinlik ve programlarda Türkiye mezunu olduğumu bilenler daha farklı saygı gösteriyor. Bakü Müzik Akademisinde doktora yapıyorum. Burada da Türk bestecileri tanıtıyorum. Bugün de Türk hocalarımla iletişimimi sürdürüyorum ve görüşlerinden faydalanıyorum." diye konuştu.

Asadova, Türkiye'deki eğitimin kendisi için en büyük kazanımının akademik kariyere başlaması olduğunu kaydederek, "Çünkü pratik üzerine çalışıyordum daha önce. Fakat yüksek lisansa başlayınca akademik çalışmalara da yöneldim. Bugün, Türkiye'de öğrendiklerimi kendi öğrencilerime aktarmaya çalışıyorum." ifadelerini kullandı.Muhabir: Ruslan Rehimov