“Siber Füzyon Merkezi” basına kapılarını açtı

Türkiye’de bir ilk olan ‘Siber Füzyon Merkezi’ basına kapılarını açtı. Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret Şirketi (STM) Genel Müdür Yardımcısı Ömer Korkut, “Şuanda en çok saldırı Almanya’dan ve Türkiye içerisinden...

“Siber Füzyon Merkezi” basına kapılarını açtı

Türkiye’de bir ilk olan ‘Siber Füzyon Merkezi’ basına kapılarını açtı. Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret Şirketi (STM) Genel Müdür Yardımcısı Ömer Korkut, “Şuanda en çok saldırı Almanya’dan ve Türkiye içerisinden geliyor. 15 Temmuz gecesi siber saldırıların olduğuna dair gözlemler var ama tahmin edildiği veya söylendiği kadar değildi” dedi.

Siber güvenlik alanında yetkin kurumlardan biri olan Savunma Sanayi Müsteşarlığı iştiraki Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret Şirketi (STM), Türkiye’de bir ilk olan ve 17 Mayıs 2016’da açılan Siber Füzyon Merkezinde basın mensuplarını ağırladı. STM Genel Müdür Yardımcısı Ömer Korkut’un ev sahipliğinde gerçekleşen davette Siber Savunma Grup Lideri Ahmet Erkan, merkez hakkında bilgi verdi.

Türkiye’ye en çok saldırının Almanya’dan geldiğini belirten STM Genel Müdür Yardımcısı Korkut, “Siber operasyon merkezinde tüm dünyadan gelen tehditleri buradaki ekranlardan takip ediyoruz. Türkiye’ye hangi ülkelerden ve hangi internet adreslerinden saldırı olduğunu görüyoruz. Baktığımızda ağırlıklı olarak Almanya’ya, Arjantin’den Amerika’ya, Çin’e kadar birçok ülkeden Türkiye’ye yönelik saldırı olduğunu görüyoruz. Bu ülkeler bloklanıyor veya ilk kez saldırı söz konusuyla önlem alınıyor. Şuanda en çok saldırı Almanya’dan ve Türkiye içerisinden geliyor. 15 Temmuz gecesi siber saldırıların olduğuna dair gözlemler var ama tahmin edildiği veya söylendiği kadar değildi” şeklinde konuştu.

Merkez içerisindeki servisler hakkında bilgi veren Grup Lideri Erkan ise, “Siber tehdit istihbaratı için gerekli verileri ancak tehdit unsurlarının ve küresel tehdit ekosisteminin teşhisi ve sürekli izlenmesini içeren bir süreçle toplanabilir. Bu süreçte toplanan birbirinden farklı araştırma verilerinin tamamlanmış istihbarata dönüştürülebilmesi, içerisinde kurallı süreçler ve gelişmiş araçlar kullanılan tecrübeli analizcilerin görev yapacağı bir füzyon merkezi gerekmekte olduğunu düşünerek bu merkezi açtık. Siber Füzyon Merkezi 3 başlıkta toplanıyor; insan, süreç ve teknoloji. Bunlar bütünleştirilerek, siber güvenlik operasyonları siber tehdit istihbaratının desteğiyle gerçekleştiriliyor. Ayrıca Siber Füzyon Merkezinde siber operasyon merkezi hizmetleri, dinamik risk yönetimi, olay müdahale, siber tehdit istihbaratı, zafiyet yönetimi ve zararlı yazılım analizi olmak üzere 6 servis bulunuyor" ifadelerini kullandı.

Ardından basına mensupları Siber Füzyon Merkezi istihbarat ve operasyon bölümlerini gezdi.

Siber füzyon nedir?

Farklı kaynaklardan gelen verilerin birleştirilip, yapay zeka algoritmalarıyla analiz edildiği ve devamında makine öğrenmesi denilen mekanizmanın kullanıldığı yeni nesil bir yaklaşım olarak kullanılan "siber füzyon", saldırıyı bloklamaya değil, saldırı modelini belirleyip olayı çok önceden tespit etmeye yönelik bir kavram olarak tanımlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2017, 15:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner51

banner45