Taviz, Tavizi Doğurur; Tavizin Çocuğu İse Onursuzluktur!

Okuyanlar varsa bilir, bilmeyenler için bana gelen bir hikâyeciği paylaşıyorum.

Bilindik sarı öküz hikayesine benzer, anafikri aynı, ancak başka bir tadı var.

Bir köyde, her sabah, namaz vakti ezan okuyarak insanları uyandıran bir horoz varmış. Ancak sahibi, her sabah bu horozun ezan okumasından rahatsız olmuş olacak ki;

- Her sabah tekrar tekrar ezan okuma! Yoksa tüylerini yolarım, demiş.

Horoz, kızıl kızıl yanan, parlak tüylerine bakmış, az önce sahibinin tehditkar sesi yankılanmış tüylü kulaklarında…

Bu tehdit karşısında horoz çok korkmuş ve kendi kendine demiş ki;

- Zaruretler haramı helal kılar. Canımı kurtarmak için ezan okumaktan vazgeçmeliyim. Nasıl olsa benden başka horozlar var ve Allah da böyle durumlarda ruhsat veriyor. Sonuçta ezanı illa benim okumam değil, okunmuş olması yeterlidir; her hâlükârda onlar ezan okur! Benim de yükümlülüğüm ortadan kalkar.

Horoz ezan okumayı bırakmıştır artık.

Aradan birkaç hafta geçer, sahibi tekrar gelir ve der ki;

- Eğer tavuklar gibi gıdaklamazsan senin tüylerini yolarım!

Bu tehditten de korkan horoz, artık horozluğundan vazgeçer ve tavuklar gibi gıdaklamaya başlar. Tüm tavuklar buna çok güler, ama candır, verilir mi öyle güle oynaya?..

Horoz, bir ay gıdakladıktan sonra sahibi tekrar gelir ve bu kez de şöyle der;

- Şimdi de tavuklar gibi yumurtlamazsan eğer, yarın seni keserim, suyuna da pilav yaparım.

Bunun üzerine horoz ağlamaya başlar ve der ki;

- Keşke ezan okurken öleydim!

İşte günümüzde bizim de hâl-i pür melalimiz budur.

Ulus-devlet modellemesine bağlı olan ülkemizde son zamanlarda ezan okumaktan vazgeçen horozları görmüyoruz artık.

Bütün dünyanın önünde, yeryüzündeki tüm zulümlerin babası olan, BM’nin beş daimi üyesi ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin’e karşı “dünya, beşten büyüktür” sloganını haykırmak; Tüm tehditlere rağmen Akdeniz’de petrol aramaya devam etmek; ulus-devlet yapısı gereği olarak saha gerçeği daha yumuşak olsa da, BM kürsüsünde, tüm dünyaya Filistin hakkında söyleyeceği sözleri olmak ve söylemek; perde önünde gördüğümüz, perde arkasında ne dolaplar, ne gizli Sykes-Picot’lar döndüğünü bilmediğimiz, alabildiğine çirkin, üstenci, dünyayı kendine ait bir mülkmüş gibi görenlere karşı “Barış Pınarı Harekatı”nı başlatmak ve icra etmek böyledir.

“Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum?

Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boynum!” diyen merhum Akif, daha en baştan tavizi reddeder. Bilir çünkü Akif, ezan okumaktan vazgeçtiğin an, senden aslını inkar etmen istenecektir.

Bu vesileyle, başını Rabbinden başkasına hiç eğmemiş bir mü’mini de anmalı; Üstad Nuri Pakdil.

“Bildiğim her şeyden sorumlu olmazsam, nasıl hak edebilirim yaşamayı?” diyerek daha en baştan “ezan okumayı bırak” diyenlerin niyetini görmüş ve Hakk’tan başkasına teslimiyeti reddetmiş bir değeri daha uğurladık (inşallah) cennete. Üstad ile 1981’de tanışmış mü’min şahsiyetine tanıklık ettiğim bir dostum, şöyle dedi hakkında; “Tavizsiz bir mü’min olduğuna şahitlik ederim.” Ardında böyle dimdik bir şahitlik bırakmak ne kadar güzel.

Tevhid akidesine sıkı sıkıya sarılarak, hayatının hiçbir döneminde, hiçbir yere eğilmeden yaşayıp, bükülmeden dar-ı bekaya yolculuk eden üstada, Allah, sonsuz af ve mağfiretinden ihsan eylesin.

Sözün özü, özeti ile bitireyim; zulmeden müstekbirlerin gayrimeşru isteklerini yerine getirdikçe, zalimlerin zulmetmeyeceklerini zannederiz. Oysa onlar bir taviz koparmaktan değil, merhale merhale zulmetmenin dayanılmaz hafifliğinden hoşnutlardır; durmazlar. Çünkü, beka âleminde Adem’in soyuyla kıyamete kadar uğraşacaklarına söz verdiler.

Hiçbir sebeple, hiçbir zalime eğilmemek, Müslümanlığın, insanlığın şanındandır.

Çünkü Rabbimiz, insana; “Kim Allah'tan korkarsa, Allah, ona bir çıkış yolu ihsan eder ve ona beklemediği yerden rızık verir.” (Talak 2-3) diye buyuruyor.

YORUM EKLE