Warning: session_start(): open(/tmp/sess_es6q6qin2bfk8d4ebe9qmhjvj7, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/newsburs/public_html/index.php on line 9
Rusya Dışişleri Bakanı, ABD ve NATO'dan Ukrayna'ya silah tedarikini durdurmasını istedi

Rusya Dışişleri Bakanı, ABD ve NATO'dan Ukrayna'ya silah tedarikini durdurmasını istedi

Sergey Lavrov, Xinhua ile yaptığı röportajda, ABD ve NATO'nun krizi çözmekle ilgileniyorlarsa Ukrayna'yı silahlandırmayı bırakmaları gerektiğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı, ABD ve NATO'dan Ukrayna'ya silah tedarikini durdurmasını istedi

Çin devlet medyasının bildirdiğine göre, Rusya dışişleri bakanı ABD ve NATO'yu “Ukrayna krizini çözmekle gerçekten ilgileniyorlarsa” Kiev'e silah tedarik etmeyi bırakmaya çağırdı.

Sergey Lavrov, Çin'in resmi Xinhua haber ajansına verdiği röportajda, "ABD ve NATO gerçekten Ukrayna krizini çözmekle ilgileniyorlarsa, o zaman her şeyden önce uyanmalı ve Kiev rejimine silah ve mühimmat tedarik etmeyi bırakmalılar" dedi.

ABD ve birkaç Avrupa ülkesi, Rus saldırganlığına karşı mücadelesinde Ukrayna'ya milyarlarca dolar değerinde silah tedarik etti. ABD Başkanı Joe Biden, Kongre'den Ukrayna'yı desteklemek için 33 milyar dolar istedi .

Moskova, ABD'yi savaşın “alevlerine petrol dökmekle” suçlayarak Washington'u Kiev'e askeri yardımı sürdürmemesi konusunda defalarca uyardı .

Kremlin daha önce Batı'nın Ukrayna'ya silah teslimatını Avrupa güvenliğine tehdit olarak nitelendirmişti.

Kısa vadeli Kiev'i ele geçirme hedefinde başarısız olan bir işgalden aylar sonra , Moskova şimdi Ukrayna'nın doğu Donbas bölgesindeki operasyonlarını yoğunlaştırıyor.

Ancak Lavrov, Çin'in resmi Xinhua haber ajansına “özel askeri operasyonun … kesinlikle plana göre ilerlediğini” söyledi.

Çin, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini kınamaktan kaçınıyor ve devlet medyasının savaşta Rus çizgisini sık sık tekrar etmesiyle Moskova ile olan sıkı dostluğunu savunuyor.


Rusya, Batı yaptırımlarının ve Ukrayna'ya silah sevkiyatının barış müzakerelerini engellediğini söyledi. Lavrov, görüşmelerin devam ettiğini, ancak ilerlemenin zor olduğunu söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, Polonyalı gazetecilere, anlaşmazlığı sona erdirmek için “yüksek” olan müzakerelerin herhangi bir anlaşma olmadan sona erebileceğini söyledi.

Interfax haber ajansı Zelenskyy'nin Polonyalı gazetecilere verdiği demeçte Zelenskyy'nin aktardığına göre, "Rusların arkalarında bıraktıkları, insanları öldürmeye yönelik bir taktik kitabı olduğu izlenimi nedeniyle görüşmelerin sona erme riskleri yüksek" dedi.


Titrek görüşmeler bir aydır yüz yüze yapılmadı.

Batı yaptırımları
Batı, Rusya'nın finans sektörünü küresel ekonomiden büyük ölçüde kesen geniş kapsamlı yaptırımlar uyguladı. Yüzlerce çok uluslu şirket de savaşın ardından ekonomisine darbe vurarak Rusya'yı terk etti.

Avrupa ülkeleri, Moskova'yı gelirden mahrum etmek için Rus gazına olan bağımlılığı kesme sözü verdi.

Lavrov, Xinhua ile yaptığı röportajda, Rusya'nın olası "yasadışı düşmanlıklara" karşı korunmak için ekonomisini "yeniden donatabileceğini" söyledi.


Xinhua, yaptırımlardan etkilenen ülkenin ABD dolarından uzaklaşmaya ve ithalata daha az eğilmeye odaklanacağını ve teknoloji bağımsızlığını artıracağını da sözlerine ekledi.

Moskova, birkaç yıldır Çin ve Hindistan gibi ortakları diğer para birimlerinde ödeme yapmaya çağıran bir "dolarizasyondan arındırma" politikası izliyor.

İNTERAKTİF Rusya Ukrayna Savaşı Kim neyi kontrol ediyor 66. Gün
(El Cezire)
Bu arada Ukraynalı savcılar, 8.000'den fazla savaş suçunu saptadıklarını ve Moskova'nın geri çekilmesinin ardından sivil giyimli düzinelerce cesedin bulunduğu Bucha'da şüpheli vahşet nedeniyle 10 Rus askerini soruşturduklarını söylediler.

Moskova iddiaları reddediyor.

KAYNAK : EL CEZİRE VE HABER AJANSLARI

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner51

banner45