Warning: session_start(): open(/tmp/sess_8pod9pqnlkripir1ah6qnk9a17, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/newsburs/public_html/index.php on line 9
Euro Kullanan Ülkelerde Enflasyon Yüzde 7,5 ile Rekor Yükseliş

Euro Kullanan Ülkelerde Enflasyon Yüzde 7,5 ile Rekor Yükseliş

Cuma günü bildirildiğine göre, Ukrayna'daki savaşın artırdığı hızla artan yakıt fiyatları bölgenin ekonomik toparlanmasına baskı yaptığı için euro kullanan 19 ülke için enflasyon Nisan ayında rekor kırdı.

Euro Kullanan Ülkelerde Enflasyon Yüzde 7,5 ile Rekor Yükseliş

Cuma günü bildirildiğine göre, Ukrayna'daki savaşın artırdığı hızla artan yakıt fiyatları bölgenin ekonomik toparlanmasına baskı yaptığı için euro kullanan 19 ülke için enflasyon Nisan ayında rekor kırdı. İstatistik ajansı Eurostat Cuma günü yaptığı açıklamada, yıllık enflasyonun Mart ayındaki yüzde 7,4'lük eski rekoru aşarak ay için yüzde 7,5'e ulaştığını söyledi. Nisan ayı rakamı, avro bölgesi için bildirilen ardışık altıncı rekor oldu.

Eurostat, enerji fiyatlarının yüzde 38 arttığını ve bunun Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin avro bölgesindeki 343 milyon insanı nasıl etkilediğinin bir göstergesi olduğunu söyledi. Avrupa fiyatlarındaki artış, ABD yıllık enflasyonunu Mart ayında 1981'den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 8,5'e iten faktörlerin bazılarını yansıtıyor.

Savaşın, dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Rusya'dan gelen petrol veya gaz arzının kesintiye uğramasına yol açabileceğine dair korkular, petrol ve doğal gaz fiyatlarını artırdı. Belirsizlik, pandemiden kurtulma sırasında küresel talebin yeniden canlanmasının ve petrol karteli OPEC ve Rusya dahil müttefik ülkelerin üretimini artırmaya yönelik temkinli yaklaşımın üzerine geliyor.

Hammadde ve parça tedarikindeki darboğazlar da fiyatların yükselmesine katkıda bulundu. Hem hükümetler hem de haneler yüksek enflasyonun etkilerini hissediyor. Almanya, elektrik faturalarında yenilenebilir enerjiyi destekleme ücretini düşürerek dört kişilik bir aileye yılda yaklaşık 300 Euro (317 ABD Doları) tasarruf sağlıyor.

Almanya'nın IG Metall sanayi sendikası, ülkedeki çelik işçilerinin ücret görüşmelerine girmesi için yıllık yüzde 8,2'lik bir artış öneriyor. Daha da yüksek ısıtma, elektrik ve otomobil yakıt fiyatlarına ilişkin endişeler, Avrupa hükümetlerini Kremlin'in Ukrayna'yı işgali üzerine yaptırımların bir parçası olarak Rusya'dan enerji ithalatını durdurmaya karar vermekten alıkoyan faktörlerden biri.

Fitch Ratings'in ekonomi ekibi direktörü Tej Parikh, “Ukrayna'daki savaş, avro bölgesinin ekonomik iyileşmesi için büyük bir gerileme” dedi.

Enflasyon ayrıca, Avrupa Merkez Bankası'na faiz oranlarını önümüzdeki aylarda rekor düşük seviyelerden yükseltmeye bakması için rahatsız edici bir baskı yapıyor. Enflasyonu bastırmak için daha yüksek oranlar, enerji krizi, savaş ve son COVID-19 salgınlarıyla sarsılan bir toparlanma üzerinde de ağırlık yaratabilir.

Eurostat, koronavirüsün son derece bulaşıcı omikron varyantının yayılması sırasında gönüllü ve hükümet kısıtlamalarının, insanlar daha az enerji kullanımından dolayı talebi engellemek için daha yüksek enflasyonla birleşmesi nedeniyle ekonomik büyümenin yılın ilk üç ayında yüzde 0,2'ye yavaşladığını söyledi. kişi hizmetleri. İlk çeyrek rakamı, 2021'in son üç ayında yüzde 0,3'ten düştü.

Büyük Avrupa ekonomileri arasında Almanya, 2021 sonunda üretimin yüzde 0,3 düşmesinin ardından resesyondan kaçınarak yüzde 0,2 büyüdü. Omicron dalgası sırasında hükümet kısıtlamaları faaliyete zarar verdiği için Fransa sıfır büyümede durdu. İtalya ekonomisi ihracatın düşmesiyle yüzde 0,2 küçüldü.

24 Şubat'ta, çeyreğin yarısından fazlasında başlayan savaşın, önümüzdeki aylarda büyümeye ağırlık vermesi muhtemel. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Andrew Kenningham, “Yükselen enflasyon ve Ukrayna savaşından kaynaklanan serpinti, ikinci çeyrekte GSYİH'nın daralmasının muhtemel olduğu anlamına gelirken” “Nisan ayındaki çekirdek enflasyondaki daha büyük artış, Temmuz ayında faiz artırımı için durumu güçlendiriyor” Capital Economics'te ekonomist, dedi. 

(Feragatname: Bu hikaye, ortak bir beslemeden otomatik olarak oluşturulmuştur; www.republicworld.com tarafından yalnızca resim ve başlık üzerinde yeniden çalışılmış olabilir )

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner51

banner45


Fatal error: Uncaught exception 'phpFastCache\Exceptions\phpFastCacheIOException' with message 'Path "/home/newsburs/public_html/cache/newsbursa.com/Files/b0/5b" is not writable, please set a chmod 0777 or any writable permission and make sure to make use of an absolute path ! Additional information provided by error_get_last(): mkdir(): Disk quota exceeded in /home/newsburs/public_html/_php_sistem/libraries/phpfastcache/src/phpFastCache/Core/Pool/IO/IOHelperTrait.php line 156' in /home/newsburs/public_html/_php_sistem/libraries/phpfastcache/src/phpFastCache/Core/Pool/IO/IOHelperTrait.php:157 Stack trace: #0 /home/newsburs/public_html/_php_sistem/libraries/phpfastcache/src/phpFastCache/Drivers/Files/Driver.php(72): phpFastCache\Drivers\Files\Driver->getFilePath('v5_cache_0dd14e...') #1 /home/newsburs/public_html/_php_sistem/libraries/phpfastcache/src/phpFastCache/Core/Pool/CacheItemPoolTrait.php(358): phpFastCache\Drivers\Files\Driver->driverWrite(Object(phpFastCache\Drivers\Files\Item)) #2 /home/newsburs/public_html/inde in /home/newsburs/public_html/_php_sistem/libraries/phpfastcache/src/phpFastCache/Core/Pool/IO/IOHelperTrait.php on line 157