İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetiminde bağımsızlık yanlısı gruplar, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron başkanlığında Barselona'da yapılan İspanya-Fransa hükümetler arası zirveyi protesto etti.

MADRİD (AA) - Katalonya'daki ayrılıkçı sivil toplum kuruluşları (STK) İspanya-Fransa zirvesini protesto etmek için farklı yerlerde gösteri yaptı.

İlk olarak Barselona-Fransa arasındaki AP-7 otoyolunu trafiğe kapatan göstericiler, yaklaşık 1 saat süren eylemlerinde iki yönlü olarak araçların geçişini durdurdu.

Ayrılıkçı Katalan STK'lerin diğer toplanma noktası da zirvenin gerçekleştiği Katalonya Ulusal Sanat Müzesi (MNAC) çevresi oldu.

Macron ve Sanchez'in müze binası dışında tokalaşma ve her iki ülkenin milli marşlarının dinlenmesi töreni sırasında, İspanya ve Fransa karşıtı sloganlar atan göstericiler, ıslıklarıyla iki lideri protesto etti.

Göstericiler daha sonra "Ne Fransa ne İspanya, Katalan ülkesi" yazılı büyük bir pankartın arkasında Barselona kent merkezinde yürüdü.

Ayrılıkçı Katalan siyasi partilerin de desteğini alan göstericiler, Katalonya'nın bağımsızlık talebinin sona ermediği mesajını verdi.

Katalonya hükümet başkanı Aragones, anlaşmalı referandum talebini yineledi

Diğer yandan Katalonya özerk yönetim başkanı Pere Aragones, zirveye başkanlık eden Sanchez ve Macron'u tören alanında selamladıktan sonra her iki ülkenin milli marşları çalındığı anda yanlarından ayrıldı.

Pere Aragones, Fransa'nın Le Monde gazetesinde yayımlanan makalesinde, İspanya ve Fransa arasındaki zirvenin Katalonya'da anlaşmalı bir bağımsızlık referandumu yapılması için "tarihi bir fırsat" olduğunu savundu.

Netanyahu ile Macron'dan "İran'ın Ukrayna'daki savaşa aktif katılımına" tepki Netanyahu ile Macron'dan "İran'ın Ukrayna'daki savaşa aktif katılımına" tepki

Aragones, "İspanya Devleti, Birleşik Krallık'ın İskoçya veya Kanada'nın Quebec ile yaptığı gibi, vatandaşların kendi geleceklerine karar vermesine izin veren, demokratik bir çözüm sunmak için bu tarihi fırsattan yararlanmalıdır." ifadesini kullandı.

İspanyol yargısından kaçarak Belçika'da yaşayan Avrupa Parlamenteri olan eski Katalonya özerk yönetim başkanı Carles Puigdemont da, sosyal medya hesabından, Barselona'daki eylemde kendisine destek veren pankartlar taşıyan göstericilere teşekkür ederek, "Burada bitmedi. Katalanların ülkesine bağımsızlık. Baskılara artık yeter." paylaşımı yaptı.

Sanchez ve Macron'un başkanlık ettiği ve her iki ülkeden onar bakanın katıldığı zirvede, İspanya ve Fransa arasında "dostluk ve işbirliği" anlaşması imzalanacak.

Barselona-Marsilya arasında inşa edilmek istenen "H2Med" adlı yeşil hidrojen hattı projesi başta olmak üzere enerji konusu da zirvede öncelikli olarak görüşülecek.


Muhabir: Şenhan Bolelli